Traffic Safety Tapes and Dispensers
- (169)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (21)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (71)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (7)
- (66)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (29)
- (3)
- (1)
- (5)
- (104)
- (5)
- (1)
- (2)
- (86)
- (1)
- (157)
- (1)
- (2)
- (11)
- (3)
- (5)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (45)
- (1)
- (2)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (327)
- (61)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (103)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (23)
- (1)
- (2)
- (61)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (11)
- (156)
- (66)
- (18)
- (29)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (76)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (4)
- (3)
- (21)
- (24)
- (43)
- (7)
- (34)
- (19)
- (270)
- (3)
- (1)
- (18)
- (4)
- (1)
- (34)
- (3)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (58)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| Length (Metric) | 18.2 m |
|---|---|
| Length (English) | 60 ft. |
| Material | B-916 Grit-Coated Polyester |
| For Use With (Application) | Floor marking needs |
| Adhesive Type | Permanent Pressure Sensitive Acrylic |
Brady™ Aisle Marking Tape Arrows - Adhesive Vinyl, Solid Color, Orange
Permanent acrylic adhesive sticks to a wide variety of surfaces
| Thickness | 0.004 in. |
|---|---|
| Displayed Text | Blank |
| Color | Orange |
| Packaging Quantity | 100 Pk. |
| Material | Vinyl |
Accuform™ Tough-Mark™ Floor Tape, 48 x 2 in.
Tough-Mark™ Heavy Duty Floor Marking Strips mark specific areas in the workplace. Use to keep employees clear of obstructions and debris, designate storage locations, or to create pathways for safe accessibility.
| Thickness | 64.4 mil |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Length (Metric) | 1.2 m |
| Length (English) | 48 in. |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Workplace Safety |
| Width (Metric) | 5.1 cm |
| Finish | Matte, Scuff-Resistant |
| Dimensions (L x W) | 48 x 2 in. |
Accuform™ Blank Yellow Marking Tape
Accuform™ marking tape used to mark specific areas and promote safety by identifying potential hazard areas
Accuform™ Blank Yellow Barricade Tape
Accuform™ barricade tape temporarily sections-off hazards and danger zones quickly and effectively
Accuform Signs Glow-in-the-Dark Marking Tapes
Mark for visibility and safety in low light and emergency blackout situations
Accuform Signs Marking Tape Floor Applicator
Mark aisles, pathways, and traffic lines by applying tape easily and quickly.
3M™ Diamond Grade™ Conspicuity Markings
Diamond Grade™ Conspicuity Markings increase visibility of large trucks, trailers and other vehicles, especially when the vehicle is turning or crossing roadways.
| Width (English) | 2 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 45.72 m |
| Length (English) | 150 ft. |
| Certifications/Compliance | DOT Mark, DOT Mark |
| For Use With (Application) | Increase Visibility of Agriculture Vehicles, Emergency Vehicles, Roadwork Vehicles, Trucks and Trailers |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Adhesive Type | Pressure Sensitive Adhesive |
Accuform Signs Skid Gard Floor Shape Tape
Try Skid-Gard™ Floor tapes in a variety of different shapes to fit your needs.
| Product Type | Floor Tape |
|---|---|
| Color | Black |
| Packaging Quantity | 1 Ea. |
| Material | Aluminum, PVC |
| For Use With (Application) | Indoor and outdoor use |
| Adhesive Type | Acrylic |
Accuform Signs Fluorescent Color Tapes
Mark a wide variety of areas and objects with easily seen fluorescent flagging tape.
| Thickness | 4 mil |
|---|---|
| Width (English) | 1.18 in. |
| Length (Metric) | 45.7 m |
| Product Type | Flagging Tape |
| Length (English) | 150 ft. |
| Packaging Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Marking hazards, trees, danger areas, survey markers and boundaries |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Dimensions (L x W) | 150 ft. x 1.18 in. |
Accuform™ Floor Marking Tape
Accuform™ Floor Marking Tape is used to mark specific areas and promote safety by identifying potential hazard areas
| Thickness | 5 mil |
|---|---|
| Material | Adhesive Vinyl |
3M™ Vinyl Tape
3M Company Vinyl Tape is a rubber adhesive that provides excellent holding strength on many surfaces
3M™ Safety Stripe Tape
3M Company Safety Stripe Tape provides clear safety indication for driving and walking lanes, hazardous areas, protruding equipment and low hanging objects
Accuform™ Tough-Mark™ Floor Tape, 48 x 3 in.
Tough-Mark™ Heavy Duty Floor Marking Strips mark specific areas in the workplace. Use to keep employees clear of obstructions and debris, designate storage locations, or to create pathways for safe accessibility.
| Thickness | 64.4 mil |
|---|---|
| Width (English) | 3 in. |
| Length (Metric) | 1.2 m |
| Length (English) | 48 in. |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Workplace Safety |
| Width (Metric) | 7.6 cm |
| Finish | Matte, Scuff-Resistant |
| Dimensions (L x W) | 48 x 3 in. |